Nieoficjalne forum Twierdzy Modlin

Nieoficjalne forum Twierdzy Modlin

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

  • Index
  •  » Pchli Targ
  •  » Interesuje mnie bardzo lotnisko Kroczewo k/ Modlina,

#1 2009-07-21 22:07:32

adamm

szeregowy

Zarejestrowany: 2009-07-21
Posty: 9
Punktów :   

Interesuje mnie bardzo lotnisko Kroczewo k/ Modlina,

Każda informacja jest cenna. Jestem od 2 lat członkiem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Kroczewa i okolic. Czyli od początku. Spotykamy sie na piętrze kościoła w Kroczewie. . Przygotowujemy książke o Kroczewie, dlatego wszystko skrzętnie zbieramy. W Modlinie mieszka wielu wojskowych , którzy latali z tego lotniska. Póżniej mieli domki kampingowe w parku, nad stawem. Wszystko jest już historią. Kroczewo było lotniskiem zapasowym dla Modlina.
Było też lotnisko Zdunowo.
pzdr
adam bronisz

Offline

 

#2 2011-03-10 08:35:07

Krzysztof wagner

Gość

Re: Interesuje mnie bardzo lotnisko Kroczewo k/ Modlina,

Na lotnisku Kroczewo w okresie Powstania Warszawskiego od sierpnia do stycznia 1945 r. stacjonowała IV Gruppe (eskadra) Jagdgrschwader JG 51 "Molders" (pułk myśliwski), a także we wrześniu 1944r. Schlachtgeschwader 10 atakujący pozycje powstańcze. Samoloty z tej jednostki atakowały m. in. Latające Fortece (B-17) i samoloty ich ochrony (P-51 Mustang), które 18 września 1944 r. dokonywały dywanowego zrzutu zaopatrzenia dla powstańców walczącej Warszawy. Na wyposażeniu JG 51 były myśliwce Messerschmitt Me 109G-6, a w SG-10 szturmowe Focke Wulf 190F/G. W wyniku walk została zestrzelona B-17G "I'll be seeing you" nr kodowy BI-S z 568 Dywizjonu Bombowego 390 Ciężkiej Grupy Bombowej 13 Skrzydła Bombowego 3 Dywizji Bombowej * Arnii Powietrznej USAAF oraz dwa P-51 (P-51C numer kodowy YF-M i P-51D-5-NA nr kodowy YF-X z 358 Dywizjonu Myśliwskiego 355 Grupy Myśliwskiej 65 Skrzydła myśliwskiego 2 Dywizji Bombowej 8 Armii Powietrznej USAAF.
Pozdrawiam Krzysztof Wagner

 
  • Index
  •  » Pchli Targ
  •  » Interesuje mnie bardzo lotnisko Kroczewo k/ Modlina,

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.ffff00ff0000.pun.pl www.clan-lsg.pun.pl www.akademia-zpn.pun.pl www.triadica.pun.pl www.fairplayy.pun.pl