Nieoficjalne forum Twierdzy Modlin
Co sądzicie o tym człowieku? Dla mnie był ojcem naszego miasta, chodzi mi oczywiście o Twierdzę a nie Nowy Dwór Mazowiecki. Człowiekiem czynu, mężem stanu. I wiecie za co go cenię?? Nienawidził Rusków i Niemców.
Offline
Nie nie jestem ani tych pierwszych ani tych drugich.
Offline
Ale faktem jest, że to Napoleon wzniósł pierwsze fortyfikacje.
Choć jak mi się wydaje coś powstało już za czasów Potopu Szwedzkiego...
A to oznacza, że jeszcze wcześniej też tu coś musiało istnieć!
Nie ma bowiem co ukrywać, ale położenie jest strategiczne. Może wcześniej rzeki biegły nieco innymi korytami?
Przeczytałem na stronach zakroczymskich np. o żródle nazwy Zakroczym. Podobno powstało od słowa "kroczym", które oznaczało możliwość przeprawy przez rzekę (tu Wisłę). Skoro więc nazwa obecna brzmi Za-kroczym to bród musiał znajdować się gdzieś pomiędzy Modlinem a Zakroczymiem.
Offline
poczytaj sobie o historii twierdzy na mojej stronie, choć na razie historia ta jest powierzchowna ale juz nie dlugo mam nadzieje ze ukoncze nowy wyglad strony o Twierdzy Modlin
Offline
To może dasz przykład
Ale tak poważnie to w bibliotekach, szczególnie w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego, mało jest książek poświęconych historii Twierdzy Modlin. A jeśli coś już się znajdzie to jest niewystarczające. Osobiście polecam każdemu książkę zmarłego już niestety Ryszarda Henryka Bochenka pt. "Twierdza Modlin". Ciekawa lektura, opisująca m.in. historię twierdzy.
Offline
Bochenek jest dostępny również w garnizonowej bibliotece, ale tylko w starszym wydaniu
Offline
Po pierwsze to Szwedzi jako pierwsi założyli oboz warowny na Wyspie Szwedzkiej, a Rosjanie chcieli wybudować twierdzę, lecz jako pierwszy uczynił to Napoleon I, zaś Rosjanie tylko ją rozbudowali. Więc co pisze Kamil nie jest prawdą. Trzeba też pamiętać iż pani Łapińska ma stare książki, które były wydawane za czasów PRL a wtedy Rosja była naj naj naj... Kto mi nie wierzy to niech poczyta sobie książkę Bochenka.
Offline
Nie Kamilku, na Wyspie Szwedzkiej stoi obecnie pozostałość spichlerza. Ja chciałem tylko powiedzieć, że walory Twierdzy nie docenili pierwsi Rosjanie, a nawet nie Szwedzi tylko Polacy. Zapomniałem o tym napisać w poprzednim moim poście, ale w rejonie Modlina, przed bitwą pod Grunwaldem w 1410 roku król Władysław Jagiełło zorganizował tutaj zgrupowanie swoich wojsk przed przeprawą przez Wisłę w Czerwińsku. Jeśli będę miał chwilę czasu to już nie długo będzie nowa odsłona mojej strony WWW o Twierdzy, a tam będzie bardziej rozbudowana historia Modlina niż to jest teraz oraz znajdą się tam wszystkie najważniejsze wydarzenia z historii naszego obozu warownego.
Offline
To będzie zreszta widac caly serwis zostanie odmnieniony
Offline
Teraz jest kolor srebrny a niedługo będzie zielony:)
Offline
I treść
Offline
Ja polecam Monografię Nowego Dworu. Można ją czytać od początku do końca i od końca do początku. Bochenek pisze - moim zdaniem - dla małej garstki fachowców inżynierów budownictwa fortecznego. Gołąb - autor monografii jest bardziej przystępny dla laików...
Poza tym miałam szczęście poznać ludzi, którzy fantastycznie potrafią opowiadać o twierdzy.
Offline
Monografia też jest fajna, potwierdzam, ale mam szerszy dostęp do Bochenka, więc go czytam:)
Offline
Gość
Napoleonem nie ma sie co podniecać , fakt z jego rozkazu wzniesiono twierdzę jednak jego polityka wobec Polaków była fałszywa i instrumentalna, nigdy nie myślał poważnie o odbudowie Polski licząc się ze zdaniem cara Aleksandra.